Liderki i Liderzy Romscy Przeciwko Wykluczeniu

W ramach projektu Liderki i Liderzy Romscy Przeciwko Wykluczeniu, w którym beneficjentem jest Centralna Rada Romów w Polsce, odbyło się niesamowite spotkanie, warsztaty dla czternastu Liderek i Liderów. Przedstawicieli grup romskich które zamieszkują tereny Polski.

  • Centralna Rada Romów w Polsce, to organizacja romska, samorzecznicza która wypracowała narzędzia wspierające systemowe procesy włączania i integracji społ. Romów. Przy wsparciu szerokiego grona ekspertów samorządowych reprezentujących partnera, organizacji mniejszościowych zajmujących się samorzecznictwem na rzecz partycupacji mniejszości opracujemy i wypromujemy dobre praktyki na rzecz włączania społeczności romskiej w procesy decyzyjne na poziomie samorządu. Nasze działania skierowane są do liderów/ek społeczności romskiej wskazując na istniejące przepisy, mechanizmy, dobre praktyki ale co ważne na promocję współpracy, budowania sojuszy i koalicji jako mechanizmu zwiększającego efektywność, skuteczność naszej społeczności.

  • Drugą grupą odbiorców będą szeroko rozumiani pracownicy samorządów, którym przedstawimy dobre praktyki włączania społeczności romskiej w procesy decyzyjne, przykłady radzenie wobec wyzwań różnic kulturowych i zróżnicowania społeczności romskiej.

  • Romscy Liderzy na warsztatach, zostali wyposażeni w wiedzę i umiejętności korzystania z rozwiazań dostępnych w Polsce, ktore służą integracji społecznej. Kolejnym narzędziem to rozwijanie kompetencji self-adwukatury i budowania koalicji na rzecz interesów romskich w edukacji.

Samorzecznictwo (ang. self-advocacy) to stanowienie o sobie, mówienie o sobie, swoich potrzebach i swoich prawach w swoim imieniu, oparte o własne doświadczenie współdzielone z innymi członkami reprezentowanej społeczności. Kluczowe w samorzecznictwie jest osobiste doświadczenie samorzecznika, które powoduje, że w sposób podświadomy, "podskórny" rozumie problemy swojej grupy i może w jej imieniu z przekonaniem występować.

Samorzecznictwo to więcej niż rzecznictwo bo opiera się na własnym doświadczeniu, na własnych uczuciach. Samorzecznik, jako osoba podzielająca doświadczenia danej grupy może na podstawie własnego przeżycia, doświadczenia opowiedzieć co czuje, i jakie są potrzeby społeczności, którą reprezentuje. Rzecznik natomiast pozbawiony jest własnego doświadczenia przez co jego identyfikacja z problemami danej grupy jest słabsza i może nieprecyzyjnie odzwierciedlać potrzeby tej grupy. Samorzecznictwo przywraca grupie poczucie godności w danej społeczności, poprzez z jednej strony przekonanie o adekwatnym przedstawianiu jej potrzeb, a z drugiej o samostanowieniu oraz bronieniu swoich praw przez siebie samych. Daje to poczucie siły i podmiotowości całej grupie.

Aktywizuje członków grupy dając im poczucie sprawczości i skuteczności. Samorzecznictwo to wyzwanie dla społeczności romskiej, to szansa na odzyskanie należnego miejsca w społeczeństwie większościowym, szansa na przywrócenie sprawiedliwości i równości. Należy jednak pamiętać, że z jednej strony bycie liderką/liderem to przywilej a z drugiej obowiązek i odpowiedzialność. Warto jednak działać by mieć poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Previous
Previous

Krzyk Pamięci