O nas
Centralna Rada Romów
w Polsce, Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów –
jest niezależną organizacją rzeczniczą, o statusie pozarządowej organizacji mniejszości narodowych.
W Stowarzyszeniu działają ekspertki i eksperci, należący do społeczności Romskiej w Polsce i w Europie.
Organizacja działa na rzecz integracji, dialogu międzykulturowego, kształtowania postaw otwartości wobec mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. Szczególnie kładziemy nacisk na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, zjawisku romofobii i dyskryminacji.
W ramach swojej działalności Stowarzyszenie współpracuje z instytucjami krajowymi i zagranicznymi. Jesteśmy konsultantami/-tkami dla administracji państwowej, samorządów, org. międzynarodowych i lokalnych.
Nasza Misja
Bycie Rzecznikiem
i wzmacnianie
środowiska romskiego
Stowarzyszenie działa poprzez rzecznictwo polityczne, społeczne i prawne, tworząc i wdrażając innowacyjne systemy rozwiązań edukacyjnych. Naszym zadaniem są działania potępiające rasizm i dyskryminację. Budujemy koalicje na rzecz szerzenia integracji, dialogu, kształtowania postaw otwartości wobec różnorodności narodowych, etnicznych i religijnych. Współpracujemy z instytucjami, administracją publiczną. Organizacja przyczynia się do zmian w mentalności, aktywizacji społeczno-politycznej młodzieży romskiej oraz przeciwdziałania wykluczeniu dzieci romskich w syst. edukacji.
Stowarzyszenie współpracuje m.in. z International Romani Union (Światowa Organizacja Romska), European Roma and Travellers Forum przy Radzie Europy, OSCE, American Corner, Fundacja na Rzecz Różnorodności Społecznej, Stowarzyszenia Romskie, administracja państwowa i samorządowa.
Współpracujemy
z instytucjami publicznymi
i przedsiębiorstwami.
Do realizacji szkoleń zatrudniamy pasjonatów, którzy nie tylko posiadają dużą wiedzę teoretyczną, ale także wieloletnie doświadczenie w pracy z różnymi grupami odbiorców. Taki zespół gwarantuje uzyskanie pozytywnych rezultatów i umiejętność dostosowania metod szkolenia do specyfiki uczestników szkoleń. Zapewniamy indywidualne podejście do potrzeb w celu uzyskania jak najlepszych efektów.
Stowarzyszenie ma duże doświadczenie w realizacji projektów finansowanych
ze środków publicznych.
Od 2013 r. realizuje projekty w ramach POKL, Poddziałanie 1,3,1 (jako lider lub partner a także Programie 2.7 POWER).
Kolejnym etapem jest prowadzenie szczegółowych ewaluacji programów pilotażowych oraz sporządzanie raportów wybranych działań w ramach Projektu MISARN: 3 edycji szkoleń Rozwoju Umiejętności Życiowych.
Współpracujemy z Asystentami Edukacji Romskiej na terenie całego kraju. Przy współpracy z nimi tworzymy programy edukacyjne dla dzieci romskich.
Kolejnym partnerem są organizacje zajmujące się edukacją międzykulturową i wielokulturowością aby wzmacniać edukację, włączać i przeciwdziałać wykluczeniu.
Zadania CRR:
-
-
-
-
Współpraca i wymiana doświadczeń z samorządem lokalnym, administracją rządową, środowiskiem biznesu, kościołami i związkami wyznaniowymi, organizacjami zawodowymi, samorządowymi i pozarządowymi, środkami społecznego przekazu i innymi instytucjami w Polsce i na świecie w sprawach związanych z rynkiem pracy, a w szczególności z aktywizacją biznesową i zawodową Romów.
-
-
Inicjowanie, organizowanie, wspieranie i finansowanie projektów lokalnych i innych działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości romskiej i aktywizacji zawodowej Romów.
-
Pozyskiwanie środków, ze źródeł krajowych i zagranicznych, m.in. poprzez udział w przetargach, konkursach i postępowaniach na środki w ramach programów pomocowych, grantów, itd., na finansowanie przedsięwzięć Centrum i współdziałających z nim podmiotów.
-
Realizacja projektów mających na celu wspieranie przedsiębiorczości, reorientację osób zagrożonych bezrobociem, wykluczonych społecznie oraz pomoc przedsiębiorcom oraz środowiskom lokalnym w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych.
-
Promocja i dystrybucja wyrobów romskich m.in. poprzez udział w targach, wystawach, festynach, festiwalach związanych z folklorem regionalnym, informacje dla prasy, stronę internetową oferującą wyroby twórców romskich, poprzez współpracę ze sklepami i hurtowniami oferującymi produkty rękodzieła artystycznego, wyroby regionalne.
-
-
Stworzenie platformy dla współpracy i wymiany doświadczeń między organizacjami pozarządowymi, administracją rządową i samorządową w zakresie aktywizacji zawodowej Romów.
-
-
-
-